Poziom cukru we krwi jego wpływ na trening nastrój odchudzanie Michał Czekaj blog słodycze

Poziom cukru we krwi – wpływ na trening, nastrój, odchudzanie

Codziennie utrzymywanie poziomu cukru we krwi na odpowiednim poziomie to jeden z najważniejszych kroków do gubienia i utrzymywania masy ciała na prawidłowym poziomie. Niestabilny jego poziom powoduje nie tylko problem z odchudzaniem ale również wiele innych negatywnych reakcji dla organizmu.

Spożywanie pokarmów powodujących szybko wzrost poziomu cukru we krwi zmusza trzustkę do produkcji zwiększonej ilości insuliny. Ona z kolei powoduje dzięki ułatwieniu przyswojenia cukru przez komórki zmniejszenie jego poziomu. Jednak cukier, który nie jest potrzebny do produkcji energii magazynowany jest w tłuszcz.

Wahający się poziom cukru w ciągu dnia ma silny związek z ilością spożywanych pokarmów, przekąskami i napadami wilczego głodu. Niski poziom cukru powoduje aktywację uczucia głodu w celu szybkiego uzupełnienia jego poziomu. W takich sytuacjach wiele osób sięga oczywiście po doskonale podnoszące poziom cukru słodycze. Po niedługim czasie cukier znów spada przypominając szybko o wszystkich słodkich przekąską mogących szybko to naprawić. Powstaje w ten sposób błędne koło, z którego bardzo ciężko jest wyjść.

Więcej słodyczy = mniej ćwiczeń!

Poziom cukru ma również silny związek z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych oraz motywacją do wszelkich codziennych działań i obowiązków. Niedocukrzenie powoduje unikanie jak ognia wysiłku fizycznego z powodu pojawiającego się silnego zmęczenia. To z kolei stanowi bardzo poważny powód nadwagi lub ciągłego przybiegania na niej.

Unikając spożywania wszystkich produktów szybko podnoszących poziom cukru we krwi  utrzymasz go na stałym poziomie. Wybieraj tylko te charakteryzujące się niskim IG dzięki czemu nie tylko unikniesz gromadzenia się zbędnego tłuszczu ale również doładujesz się stabilną energię do wielu ćwiczeń fizycznych.