Fazy snu wyśpij się bądź wypoczęty i miej zdrowy sen odpoczynek regeneracja Michał Czekaj Blog

Fazy snu – wyśpij się, codziennie bądź wypoczęty i miej zdrowy sen

Aby odpowiednio wypocząć i zregenerować się Twój organizm musi znajdować się w fazie marzeń sennych (Fazie głębokiego snu). Faza ta nazywa się Fazą REM (Fazą szybkich ruchów gałek ocznych). Przebywając w niej zbyt krótko wstajesz zmęczony, niewyspany oraz z brakiem energii.

Masz problemy z koncentracją? Osłabiony układ odpornościowy, co jest wynikiem częstych chorób? Jesteś rozdrażniony i pojawiąją się u Ciebie kłopoty z pamięcią? Im więcej masz snów tym lepiej śpisz i twoja regeneracja jest lepsza. Możesz nie pamiętać wszystkich snów, wtedy poznasz to po lepszym porannym samopoczuciu.

Czasami warto zrezygnować z ilości czasu poświęconego na sen po to, aby poprawić jego, jakość (rezygnacja stopniowa).

Sen składa się z cykli, które są przedzielone krótkimi okresami przebudzenia. Sen nie jest stanem jednorodnym. W czasie jednej nocy przechodzisz cyklicznie przez szereg faz snu. Cykle te trwają mniej więcej, co 90minut. Badania nad snem prowadzone były przez amerykańskich fizjologów (Loomisa, Davisai Habarta), którzy jako pierwsi zastosowali EEG do badań nad nim. Z kolei w 1953 roku Kleitman, Aserunski i Demente odkryli cykliczność, co 90 minut. Budzili śpiących pacjentów różnych odstępach czasu po zaśnięciu z zapytaniem, co im się śniło. Raz pacjent nic nie pamiętał a innym razem sny były bardzo wyraźne. Stadium snu zostało nazwane REM (Rapie Eye Movements – szybkie ruchy oczu), ponieważ zaobserwowano szybkie ruchy gałek ocznych pacjenta w różne strony. Oprócz REM pozostałe okresy podzielone zostały na cztery stadia.

Cykle snu przedstawiają się następująco:

– sen płytki z niską aktywnością

– sen głęboki

– sen paradoksalny (szybkie ruchy gałek ocznych REM)

Teraz dokładniejszy opis:

Faza 0: Inaczej nazywana jest drzemką. Gdy zamykasz oczy aktywność mózgu spada a Twój umysł się uspokaja. Jesteś odprężony i zapominasz o problemach minionego dnia. Następuje tutaj zmiana rytmu Beta na rytm Alfa. Fale te są drobne, regularne o niskiej amplitudzie. Faza 0 nie jest snem, jest to stan tuż przed zaśnięciem, w którym dopiero zaczynasz zasypiać. Możesz doświadczyć uczucia opadania, wznoszenia i kołysania się.

Faza 1: W tej fazie tracisz już kontakt z rzeczywistością. Ciśnienie krwi
w organizmie spada, oddech staje się wolniejszy, puls zmniejsza się. Wchodzisz w stan Theta. W umyśle pojawiają się dziwne obrazy i skojarzenia. Mięśnie rozluźniają się a oczy ustawiają lekko w górę. Można powiedzieć, że znalazłeś się w świecie snu jednak wystarczy niewielki hałas, który natychmiast cię obudzi. Obudzony z tego stanu twierdzisz, że wcale nie spałeś tylko leżałeś. Może ci to przypomnieć sytuację, gdy obudziłeś kogoś niechcący wchodząc do pokoju a ta osoba powiedziała ci, że nic się nie stało, bo ona tylko sobie leżała. Stan ten trwa od 30 sekund do 10 minut.

Faza 2: W tej fazie sen jest już dużo głębszy niż to było wcześniej, dlatego nie tak łatwo cię z niego wyrwać. Cechuje ją większe obniżenie częstotliwości fal mózgowych. Pokazują się tutaj dwa rodzaje fal – szybkie o podniesionej amplitudzie oraz pojedyncze wysokie drgnięcia tzw. Kompleksy K. Występuje ciekawe zjawisko funkcjonalnej ślepoty (Nic nie widzisz nawet, gdy ktoś poświeci ci w oczy). Ta faza powoduje, że człowiek spostrzega zanikającą świadomość i gwałtownie rozbudza się na moment. Mówi się, że w ten sposób mózg sprawdza czy już śpi. Twoje oczy powoli zaczynają się poruszać z lewa na prawo i odwrotnie.

Faza 3: Zanikają fale Theta natomiast dominują Delta. Ciało odpręża się i zapada w głębszy sen.

Faza 4: Jest to głęboki sen, ponieważ fale Delta dominują nad pozostałymi. Oddech staje się regularny i rzadszy, spada ciśnienie tętnicze, ruchy gałek ocznych ustają, napięcie zanika, jesteś w pełni rozluźniony, spada temperatura ciała. Aby osiągnąć ten stan potrzebowałeś około 30 minut. Do krwi zaczyna się uwalniać hormon wzrostu, co przyspiesza gojenie się ran. Następuje regeneracja organizmu. Obudzony teraz będziesz senny i rozkojarzony. Sen wolno falowy może trwać nawet do godziny. Jego długość stopniowo się zmniejsza.

Faza 5 (REM): Po 90 minutach snu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Ruchy gałek ocznych stają się intensywniejsze i szybsze. Wygląda to tak jakbyś oglądał swój sen, co jest prawdą, ponieważ potwierdził to pewien specyficzny eksperyment. Ciśnienie krwi waha się, serce bije nieregularnie a oddech się spłyca.  Wydawałoby się, że wcale nie śpisz i powinieneś obudzić się. Właśnie teraz wstępujesz w krainę Morfeusza i zaczynasz mieć marzenia senne. Stadium to nazwane jest snem paradoksalnym i trwa około 10 minut. Gdy ktoś cię obudzi podczas tego stadium na pewno będziesz pamiętał swój sen. Sny są żywe i kolorowe. Mózg ignoruje bodźce, które dochodzą z zewnątrz. Możesz czasami śniąc obawiać się, że sen zaraz się skończy.

Podczas REM mięśnie szkieletowe są całkowicie sparaliżowane, co nazwane zostało paraliżem sennym.

Faza REM występuje cyklicznie równo, co 90 minut. W trakcie kolejnych cykli długość fazy 4 skraca się na korzyść REM. Kolejna jest dłuższa i trwa około 20 minut. Nad ranem, gdy już powoli sen się kończy i jest płytki długość faz 3 i 4 jest bardzo mała, co powoduję, że faza REM staje się długa. Może wtedy trwać od 30 do nawet 50 minut. Pamiętaj, że gdy nagle obudzisz się podczas tej fazy mięśnie szkieletowe będą jeszcze przez chwile nie reagować. Bądź świadomy chwilowego paraliżu. Nie panikuj tylko poczekaj chwilę i spróbuj powoli poruszyć kończyną. Będzie dobrze 🙂