Drzemki jak długo po co i dlaczego Michał Czekaj blog regeneracja sen

Drzemki – dlaczego, po co i jak długo?

Drzemka rewelacyjnie wpływa na produktywność, samopoczucie, zdrowie oraz przypływ energii. Według przeprowadzonych badań wzrost produktywności jest bardzo znaczny. Powinieneś zawsze wygospodarować w kryzysowych sytuacjach czas na nią, aby móc wrócić do pracy / treningu ze zdwojoną siłą.

Znakomitą dźwignię efektywności przyswajanego materiału dzięki nim uzyskasz podczas przygotowywania się do matury, sesji lub ważnego egzaminu. Studenci „zarywają” często wiele nocy przed sesją, aby nadrobić nagromadzony materiał. Wprowadzenie w ich przypadku, co codziennego planu dnia drzemki w znacznym stopniu poprawi ich wyniki w „zakuwaniu”.

Być może zastanawiasz się ile czasu powinna trwać drzemka? Czy im dłuższa tym lepiej? A może robić więcej krótkich w ciągu dnia?

Idealny czas drzemki mieści się w granicach 20 – 30 minut. Wynika on z faz snu. Ważne abyś nie wszedł w fazę głębokiego snu po wybudzeniu, z której będziesz czuł się bardzo zmęczony i zdezorientowany. Przy dobrym czasie obudzisz się super zregenerowany i gotowy do pracy.

Udając się na drzemkę zarezerwuj wcześniej czas na zaśnięcie. Nastaw budzik na czas równy: czas drzemki + czas zasypiania. Na początku czas zaśnięcia może być nieco długi jednak z czasem się unormuje. Przyjmuj na początku 10 minut zmniejszając po jakimś czasie na 5.

Na mini odpoczynek udaj się, gdy temperatura ciała jest najmniejsza. Jesteś wtedy senny i mniej aktywny. Powinieneś odnieść się do wykresu zmian temperatury. Niestety, ale drzemka może wypaść w godzinach twojej pracy.

Zastanów się nad techniką „kawowej regeneracji” (o ile pijesz kawę :-). Pamiętając o tym, że kofeina dostaje się do krwioobiegu po około 25 minutach wykorzystaj to! Wypijasz kawę, idziesz na drzemkę i budzisz się automatycznie wtedy, gdy zaczyna działać kofeina.

Poświęć czas każdego intensywnego dnia na chwilowe zrestartowanie się. Po stosunkowo krótkiej drzemce wystartujesz w niesamowitym czasie naprzód i nikt cię już nie powstrzyma.