Deficyt snu skutki braku snu zabójca wydajności Michał Czekaj Blog bezsenność

Deficyt snu – skutki braku snu-zabójca wydajności

Deficyt snu to pojęcie, z którym spotyka się bardzo duża liczba osób jednak mało, kto wie, co dokładnie oznacza. Wystarczy proste działanie matematyczne do jego obliczenia. Jest to różnica pomiędzy liczbą godzin zaplanowanych na sen a rzeczywiście przesypianych.

Mając zaplanowane osiem godzin snu, z czego w rzeczywistości przesypiasz siedem twój deficyt wynosi 1 godzina (Lub 6 godzin snu gdzie przesypiasz 6 co stosuje już coraz więcej osób). Prędzej czy później twój organizm odbierze sobie „skradzioną godzinę”. Przykładowo produktywność przez zaległą godzinę snu będzie obniżona!

Deficyt snu zależy od twojego zapotrzebowania na sen. Wykonując dużą aktywność fizyczną będziesz potrzebował go więcej natomiast prowadząc siedzący tryb życia mniej.

Uważaj na kumulację deficytu! Do wyjaśnienia jego definicji potrzebne jest odejmowania jednak działanie dodawania pokazuje niebezpieczne zjawisko. Niedosypiając każdej nocy przyczyniasz się do kumulacji deficytu snu. Śpiąc, co noc o godzinę krócej (Deficyt snu = 1 godzina) w ciągu tygodnia uzyskasz 7 godzina natomiast miesiąc da ci wynik aż 30 godzin!

Wykonując wyczerpującą fizycznie i psychiczne pracę lub zakuwając do egzaminów w prosty sposób powiększasz deficyt snu. Po zakończeniu wyczerpującego miesiąca (Tygodnia, roku) zapłacisz za oszukiwanie samego siebie niedosypiając. Prawdopodobnie przez najbliższe dni tylko spał  i wylegiwał się na łóżku. Słusznie zostało ci odebrane to, co wykorzystałeś w niewłaściwy sposób. Doskonałym przykładem jest okres nauki studentów do sesji. Przez kilka tygodni przez całe dnia zakuwają natomiast po zaliczonej sesji nie wychodzą przez kilka dni z akademika śpiąc do upadłego.

Powiększający się deficyt snu przyczynia się oczywiście do drastycznego obniżenia jakości snu. Wykonujesz wszystkie obowiązki „w pół gwizdka”. Twoje zdrowie z dnia na dzień jest w coraz gorszym stanie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że bardzo dużo osób śpi mniej niż wiele lat temu. Co niektórzy doskonale wiedzą o tym przyznając się do zbyt późnego kładzenia się spać. W niektórych przypadkach krótszy sen jest spowodowany wczesną pobudką z powodu długiej drogi do pracy. Obecnie smartfony tak skontrolowały życie ludzi, że nocami na pierwszym planie przesiadują przed różnymi aplikacjami, facebookiem, instagramem wpatrując się godzinami w ekran „zarywając” kolejne godziny snu.
W innych przypadkach przesiadywanie do późnych godzin nocnych przed komputerem drastycznie skraca nocną regenerację. Być może właśnie duża popularność komputerów, smartfonów obecnych już w prawie każdym domu powoduje marnowanie czasu na nocne serfowanie po Internecie. Ogromna fascynacja mediami społecznościowymi (Facebook, instagram, Youtube, netflix) powoduje wielogodzinne przesiadywanie przez ekranem skupiając wzrok na mało ważnych w życiu błahostkach.

Powiększający się deficyt snu może być jedną z wielu przyczyn wypadków zarówno w pracy jak i na drogach. Chwila nieuwagi może bardzo wiele kosztować. Być może „skradziony sen” zostanie ci odebrany właśnie podczas niezwykle odpowiedzialnej czynności. Skutki w takim przypadku mogą być katastrofalne!

Podsumowując polecam ci wykonanie prostych obliczeń umożliwiających obliczenie deficytu snu. Dokonując tego zorientujesz się jak wygląda twoja sytuacje, przez co będziesz mógł zacząć działać w celu poprawienia sytuacji snu. Przeszłości już nie uratujesz, nie naprawisz jednak postaraj się zadbać o swoją „senną przyszłość”.