Istota snu w sporcie Michał Czekaj blog odpoczynek regenerecja

Istota snu w sporcie

Na początek zacznę pisanie na tym blogu na temat snu 🙂

Złożony fizjologiczny proces, jakim jest sen w miarę czasu odkrywa coraz to ciekawsze i zadziwiające rzeczy.

Pewnie wiesz już, że podczas snu następuje zmiana aktywności mózgu. Dochodzi również do zmiany w poziomie niektórych hormonów. Do tych hormonów należy między innymi hormon wzrostu (HGH) wypuszczany podczas głębszych faz snu. Hormon ten jest niezwykle ważny w sporcie. Zarówno osoby, które traktują go, jako hobby jak i te, dla których jest częścią życia powinny zwrócić na niego uwagę. W każdej dyscyplinie sportu, którą trenujesz (Zwłaszcza trenując profesjonalnie) jedną  z podstawowych rzeczy jest sen, dzięki któremu twój organizm odpowiednio się naprawi i zregeneruje do kolejnych trudnych zmagań fizycznych. W sporcie jest po prostu potężnie wzmacniającym procesem. Większość procesów metabolicznych ciała ma miejsce właśnie podczas snu. Jest niezbędny do budowania masy mięśniowej tak jak tlen  jest niezbędny do życia.

Pomyślny trening szczególnie w sportach wytrzymałościowych jest bilansem pomiędzy pracą fizyczną a późniejszym wyzdrowieniem (Regeneracją). Udowodniono, że wygrywający atleci to nie ci, którzy najwięcej i najciężej trenują, ale ci, którzy regenerują się bardziej efektywnie. Regeneracja w czasie cyklów treningowych jest jednym  z najważniejszych procesów. Każdy trening w pewien sposób „uszkadza” ciało i zmusza mięśnie do jeszcze większego wysiłku, dlatego musi to zostać naprawione. Niedostateczny czas regeneracji powoduje w dłuższej perspektywie czasu o wiele mniej wydajne i intensywne treningi oraz w końcu uszkodzenia organizmu.

Podczas budowy masy mięśniowej w kulturystyce odpowiednie odżywianie idzie w parze właśnie ze snem. Aby czysta masa mięśniowa stale się rozwijała te dwa elementy muszą ze sobą współgrać. Nie zapewniając odpowiedniej ilości snu potrzebnego do regeneracji i budowy ciała sam rzucasz sobie kłody pod nogi. To właśnie w czasie snu mięśnie się rozwijają a ciało regeneruje się do kolejnych treningów. Niestety, ale nie osiągniesz większej masy mięśniowej, jeśli nie zadbasz o odpowiedni trening, dietę i właśnie odpoczynek. Twoja forma stanie się coraz gorsza, przez co będziesz podnosił mniejsze ciężary, robił mniejszą ilość powtórzeń, Twój trening biegowy stanie się krótszy, itd.

Uprawiając niebezpieczną dyscyplinę sportu, w której niezmiernie ważna jest koncentracja i skupienie ryzyko zranienia jest dużo większe wtedy, gdy niewystarczająco się wyspałeś. Sen niezbędny jest, aby skoordynować wszystkie ruchy w danej dyscyplinie sportu (Koszykówka, bieg przez płotki). Bardzo istotny w dyscyplinach, w których liczy się reakcja (hokej, baseball, strzelectwo). W przypadku biegu na 100 metrów zostaje osłabiona reakcja słuchowa, przez co wystartujesz później niż inni lub nie zareagujesz w porę a uwagę partnera z drużyny w rozgrywanej dyscyplinie drużynowej. W przypadku wytrzymałości magazynowanie i metabolizm glukozy, jako źródła energii jest zmniejszone właśnie przez brak snu. Szacuje się, że metabolizm glukozy pogorszy się od, 30 do 40% jeśli twój niedobór snu będzie trwał w okresie od 7 do 10 dni.

Będąc ukierunkowany i w pewien sposób uzależniony o ciężkich, wyczerpujących treningów zatrzymaj się na chwilę i zastanów nad tym –  zregeneruj się odpowiednio. Ciężkie, długie, wyczerpujące treningi to nie wszystko, co powinieneś robić, aby być w swojej dyscyplinie jednym z najlepszych. Zebranie i zastosowanie w sporcie wszystkich elementów układanki, jakimi są treningi, dieta, motywacja, nastawienie psychiczne oraz właśnie sen gwarantują ci niesamowitą dźwignie efektywności w sporcie.

Jeśli śpi ci się dobrze i czujesz się super zregenerowany przed każdym treningiem to nie ma takiej potrzeby abyś pracował nad poprawą snu. Proste wskazówki mogą jednak jeszcze bardziej podnieść jego, jakość jednoczenie nie wymagając od ciebie zbytniego wysiłku. Poprawią te sfery twojego snu, do których nie przykładałeś do tej pory zbytniej uwagi. Bardzo proste zasady higieny snu umożliwią nie tylko lepszą regenerację, ale również jeszcze lepsze samopoczucie oraz przede wszystkim to, co najbardziej lubisz, czyli intensywniejsze treningi. Nie ma znaczenia to czy się odchudzasz, pracujesz nad masą mięśniową, wytrzymałością czy siłą. Zapewnienie wymaganego czasu na sen jest dla ciebie w tym przypadku bardzo ważną sprawą na, którą jak najszybciej zwróć uwagę.

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Być może nie lubisz trenować jednak kochasz wygrywać i to właśnie ta chwila, w której stoisz na najwyższym stopniu podium motywuje cię do jeszcze cięższej, intensywniejszej pracy nad sobą.

Sport uczy pokory, dyscypliny i cierpliwości, dlatego jeśli chcesz nad nimi popracować polecam ci zainteresować się praktykowaniem wybranej przez dyscypliny sportu. Będziesz trenował nie tylko ciało, ale również umysł, co pozwoli ci na stanie się w pewien sposób lepszym człowiekiem. Być może staniesz się liderem w swojej branży, dzięki czemu będziesz mógł przekazywać swoją wiedzę innym. Będziesz czerpał przyjemność z tego, że pomagasz komuś osiągnąć więcej niż ty sam do tej pory osiągnąłeś.

Śpij i niech wzrasta twoja wytrzymałość, siła i masa mięśniowa!:-)