Alkohol ukryta bomba kaloryczna dieta odchudzanie kalorie Michał Czekaj Blog

Alkohol – ukryta bomba kaloryczna!

Prowadząc „zdrową dietę” z pewnością zwracasz uwagę na ilość spożywanych węglowodanów, białek oraz tłuszczy (kalorii). Wiesz, że 1 g tłuszczy to aż 9 kcal. Uważasz na odpowiedni dobór węglowodanów na podstawie indeksu glikemicznego. W zależności od prowadzonej diety w twoim jadłospisie istnieje makaron, ryż brązowy, płatki owsiane, chude mięso, ryby, kasze, twaróg, jajka, owoce oraz warzywa. Będąc wegetarianinem nie jesz mięsa natomiast weganinem żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Bardzo często wiele osób zapomina o sprytnie ukrytej bombie kalorycznej!

Produkt ten jest obecny na prawie każdej imprezie. Nieraz żadna uroczystość, zabawa oraz wielkie wydarzenie nie może się bez niego obyć. Doskonale miesza w głowie, przez co wiele osób jest od niego uzależniona. Nosi nazwę alkoholu!

1 gram czystego etanolu zawiera około 7kcal!

Taka dawka kaloryczna jest tylko o 2 kcal mniejsza od energetyczności tłuszczy(9kcal)! Być może czujesz teraz lekkie zaskoczenie i spustoszenie w głowie przypominając sobie wszystkie imprezy 🙂 Być może teraz określenie „mięsień piwny” będzie dla ciebie lepiej zrozumiałe.

W zależności od proporcji wody, węglowodanów oraz białek różni się wartość energetyczna różnych napojów alkoholowych.

Im większa zawartość etanolu tym większa wartość energetyczna trunku! Na tej podstawie łatwo możesz się domyśleć, że wódka jest najbardziej kaloryczna. Tylko 100 gram 45% obj. alkoholu ponosi za sobą konsekwencje dostarczenia aż 250 kcal! Oprócz etanolu w niektórych przypadkach należy doliczyć kaloryczność cukrów (Wódki gatunkowe).

Wina ze względu na duży podział (Wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie) posiadają bardzo różna kaloryczność. Należy w nich zwrócić wagę na obj. alkoholu oraz zawartość cukrów. Biorąc pod lupę wino deserowe bardzo słodkie jego zawartość kaloryczna w 100 g wynosi nawet aż 160 kcal. Wartość taką otrzymujesz po dodaniu wartości kalorycznej etanolu oraz cukrów.

Popularne na imprezach i prywatkach piwko jest trochę mniej kaloryczne. Przesądza o tym mniejsza obj. alkoholu. W tym wypadku nadrabia jednak ilość cukrów, która jest znacząca. 100 gram bezalkoholowego piwa dostarcza około 25 kcal jednak, gdy moc wzrośnie do 7% wartość kaloryczna wzrasta około 3 krotnie. Z prostych obliczeń wynika, więc, że puszka piwa dostarczy ci około 200 kcal.

Pamiętaj, że proces trawienia hamowany jest właśnie przez etanol. Alkoholowe trunki w znacznym stopniu wpływają na wzrost apetytu! Spadek poziomu cukru we krwi powoduje szybko pojawiające się uczucie głodu.

Po zapoznaniu się z tym artykułem być może zastanowisz się nad sięganiem bez wahania po dolewkę alkoholu w barze lub na imprezie 🙂 polecam Ci po prostu zachować umiar a wszystko będzie dobrze.