Życiodajna woda - nawodnienie organizmu, istota picia wody Michał czekaj Blog zdrowie trening 2

Życiodajna woda – nawodnienie organizmu, istota picia wody

Woda pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Jest wewnętrznym chłodzeniem – systemem regulującym temperaturę. Umożliwia transport i przyswojenie substancji odżywczych oraz amortyzuje stawy. Pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, płodu, rdzenia kręgowego. Stanowi ogromną większość ciała a jej zapotrzebowanie zależy od wielu czynników.

Żeby być dobrze nawodnionym będziesz potrzebował codziennie sporej jej „dawki”. Na początku ilość może cię nieco wystraszyć jednak, gdy rozłożysz ją na cały dzień wszystko będzie wyglądało całkiem normalnie. Zadbanie
o dostarczenie do organizmu zawsze odpowiedniej dawki wody pomoże ci czuć się lepiej i komfortowo spać. Prosta wodna kuracja może zaskoczyć cię wynikami w przeciwdziałaniu bezsenności.

Ludzki ciało jest w około 70% wodą. Różnica w jej zawartości odnosi się do płci. Wodę zawierają nie tylko komórki w ciele, ale również te w twoim mózgu. Bez jedzenia jesteś w stanie przeżyć około miesiąca natomiast bez wody już tylko do około 10 dni.

Procentowe występowanie wody w twoim organizmie:
1. Krew – 83%
2. Nerki – 82,7%
3. Serce – 79%
4. Płuca – 79%
5. Mózg – 74,5%.
6. Kości – 22%
7. Tkanka tłuszczowa – 10%

Uważaj jednak na picie wody przed snem, ponieważ pragnienie oddania moczu będzie cię budzić w środku nocy. Na początku podczas zwiększonych dziennych dawek częste nocne pobudki łazienkowe są normalne. Z czasem jednak twoje dostosuje się do tego. Staraj się jednak wypijać najwięcej wody przed południem i we wczesnych godzinach popołudniowych. Przy dużej aktywności fizycznej rozłożonej na cały dzień powinieneś dostarczać jej do organizmu na bieżąco.

Utrata wody następuje przez skórę wskutek parowania, co zależne jest od wilgotności i temperatury otoczenia. Powietrze wydychane przez płuca nasycone jest parą wodną, która wędruje do atmosfery. Utrata następuje również drogą pokarmową (kał) oraz przez nerki.

Odwodnienie może doprowadzić do wzrostu toksyn w krwioobiegu oraz spowodować drażliwość. Picie wody natomiast pomaga wypłukać toksyny.

Powinieneś upewnić się również, że dostarczasz odpowiednią dawkę soli po to, aby pozwolić wodzie pozostać w ciele wystarczająco długo. Pijąc wodę będzie potrzebowało dodatkowej soli. Tak jak sól bez wody jest zła dla organizmu tak również woda bez soli jest jednakowo zła. Jest to istotne zwłaszcza przy dużym, długotrwałym wysiłku fizycznym.

Gdy zaczniesz „puchnąć” zmniejsz dawkę soli. W miarę czasu opuchlizna zejdzie i dojdziesz do odpowiedniej ilości. Polecam Ci stosować sól himalajską.

Przy utracie wody do 2% masy ciała odczuwasz silne pragnienie. Ubytek od 5 do 6% masy ciała powoduje senność, przy 10% zagraża życiu natomiast powyżej 15% powoduje śmierć. Pij często średnie ilości wody, aby zapobiec odwodnieniu. Czasami dobrze jest pić bez ograniczeń o połowę więcej niż potrzeba do ugaszenia pragnienia.

Ogólne objawy odwodnienia to: bóle i zawroty głowy, spadek wydolności fizycznej, problemy z koncentracją, zaburzenia elektrolitowe, które mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca, zmiany ciśnienia krwi, zaparcia, zatrzymanie pracy gruczołów potowych i przegrzanie organizmu. Zostaje również zmniejszone wydalanie moczu, co prowadzi do zatrucia organizmu. Następuje zaburzenie lub nawet zatrzymanie pracy nerek, co powoduje zatrucie organizmu produktami przemiany materii.

No dobrze tylko ile codziennie pić tej wody?

Aby mieć pewność, że ciało jest dobrze nawodnione powinieneś pić codziennie połowę wagi ciała wyrażonej w uncjach wody. Przykładowo, jeśli jesteś mężczyzną ważącym 200 funtów powinieneś pić 100 uncji wody każdego dnia.

Zapotrzebowanie na wodę liczone jest również w ilości 30-45 ml na kilogram masy ciała. U osób z dużą aktywnością fizyczną zapotrzebowanie na wodę jest jednak o wiele większe.

Uprawiając sport pamiętaj o piciu wody nie tylko w ciągu dnia, ale również koniecznie uzupełniaj ją podczas treningów!

Zależne jest również od temperatury, wilgotności oraz rodzaju pożywienia. W upalne dni tracisz około 0,5 litra wody na godzinę, dlatego aby utrzymać odpowiednią równowagę powinieneś wypijać jej duże ilości. Osoby często podróżujące powinny mieć zawsze butelkę niegazowanej wody mineralnej, aby od czasu do czasu zrobić przystanek
i uzupełnić płyny.

Proste obliczenia! Ważąc 75 kg przy małej aktywności fizycznej potrzebujesz około 2500 ml wody. Podczas upałów powinieneś wypijać minimum 3500 ml. Dodając do tego aktywność fizyczną ilość ta wzrasta do około 5000ml i więcej! Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od twojego stylu życia i zapotrzebowanie na wodę jest to kwestia indywidualnego podejścia.

W czasie spokojnego joggingu tracisz około 0,5 – 1,0 litra wody na godzinę. Biegnąc maraton wartość ta może skoczyć do 1,5 – 3,0 litra na godzinę. Zależy to oczywiście od temperatury i wilgotności otoczenia.

Podczas specjalnych zawodów triatlonistów (Iron Man) obserwowano straty potu dochodzące do 13 – 20 litrów na dzień! W czasie wyścigu Tour de France gdzie wydatki energetyczne na górskich etapach dochodzą do 6000 kcal należy dostarczyć aż 6 litrów napojów.

„Wszyscy ludzie bez względu na stopień rozwoju, warunki socjalne lub gospodarcze mają prawo do wody pitnej w ilości i jakości odpowiadającej ich podstawowym potrzebom.”

Źródło: Konferencja ONZ w Mar del Plata 1977r.

Prawidłowe zaopatrzenie organizmu w wodę zależy od: klimatu, aktywności fizycznej, diety, masy ciała, wieku, płci, stanu zdrowia.

Prowadząc zdrową dietę zawierającą dużą ilość produktów z błonnikiem powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wodę. Wymaga on dużej ilości wody do popicia.

W przybliżeniu 1/3 zapotrzebowania organizmu na wodę pokrywana jest przez wodę zawartą w stałych pokarmach, np. warzywa zawierają prawie 95% wody, jabłka 84%, chleb razowy 42%, ziemniaki 77%, a ser żółty 38%. Spożywając duże ilości gotowanego ryżu, makaronu, kaszy dostarczasz do organizmu oprócz niezbędnych składników odżywczych sporo wody (Gotowany makaron około 65%).

W procesach przemiany materii powstaje w organizmie od 200 do 600 ml wody. Przy spaleniu 1g białka powstaje 0,41 ml wody, 1g węglowodanów – 0,6 ml, 1g tłuszczu -1,07 ml.

Zadbaj również, o jakość wody zamiast stawiać na ilość. Znacznie lepiej pić taką zawierającą duże ilości minerałów zamiast totalnie wyjałowionej cieczy. Możesz czasem zainwestować w kupno wody z większą zawartością magnezu. Kupując butelkowaną masz tą pewność, że jej skład i czystość zostały potwierdzone na etapie kontroli, jakości. Podaruj sobie kupno zawierającej dodatkowe ilości kalorii i szkodliwych substancji (Pepsi, Coca Cola). Oprócz dostarczenia dodatkowych kalorii do organizmu będą sprzyjały rozwojowi próchnicy.

Zawsze starannie zakręcaj zakupioną wodę mineralną po wypitej określonej ilości. Pozwoli ci to zachować jej, jakość oraz przedłuży termin przydatności do wypicia. Dostęp powietrza sprzyja rozwojowi bakterii
i pleśni. Do przechowywania doskonale nadaje się lodówka. Spożywając wodę ze źródełek powinieneś wypijać ją w ciągu 1 – 2 dni.

Aby zadbać, o jakość i bezpieczeństwo wody pitnej czasem niezbędne jest zainstalowanie dobrego systemu filtracji w twoim domu.

Unikaj dodatkowych filiżanek kawy. Mimo, że napój kawowy składa się z ponad 98% wody to ma działanie lekko moczopędne, co będzie powodowało częstsze wizyty w łazience. Kawa sama w sobie oczywiście przyczynia się do uzupełnienia dziennej dawki płynów w organizmie.

Dbając codziennie o odpowiednią dawkę wody przekonasz się, że nie tylko będziesz miał lepsze samopoczucie i zdrowie, ale również każdej nocy będziesz spał coraz lepiej. Równowaga organizmu do odpowiedniej regeneracji i odpoczynku będzie zapewniona.