Medytacja proste wskazówki dla początkujących Michał Czekaj Blog odpoczynek stres relax

Medytacja – proste wskazówki dla początkujących

Medytacja – pozwala Ci odłączyć się od zmartwień, problemów, trudnych sytuacji oraz oczyścić i uporządkować umysł. Rozluźnia pokonuje nagromadzony stres i napięcie.

Dzięki oczyszczeniu umysłu, odłączeniu się od świata zewnętrznego skupisz uwagę na myślach „w samym sobie”. Umysł zbombardowany codziennymi problemami potrzebuje trochę odsapnąć.

Do medytacji wcale nie potrzeba lat praktyki! Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, aby zrozumieć, na czym to polega.

Zacznij od znalezienia zacisznego miejsca takiego gdzie nikt ci nie będzie przeszkadzał. Ma być komfortowe, odizolowane od głośnych odgłosów otoczenia. Możesz siedzieć na krześle lub leżeć na łóżku – to już od ciebie zależy. Zrób tak, aby było ci wygodnie (Przykładowo pozycja na podłodze po turecku). To już kwestia Twojego upodobania. Ważne abyś w takiej pozycji mógł wytrzymać 20 – 30 minut.

Medytacja polega na skupieniu się na jednej rzeczy przez długi czas, co daje odpocząć umysłowi i uwolnić się od natłoku myśli. Masz do wyboru wiele technik koncentracji.

Przykładowe techniki koncentracji:

  • Oddychanie (Jest to technika, w której skupiasz uwagę na oddechu (Koncentrujesz się na wdechu i wydechu). Możesz liczyć od 1 do 10. Wyobraź sobie, że z każdym wdechem wdychasz spokój i zdrowie natomiast z wydechem odpychasz stres, ból i wszelkie smutki. Wdychaj powietrze nosem a wydychaj ustami lub na odwrót.

Sam dzielę to na 3 fazy. Najpierw wdech nosem następnie wydech ustami potem wdech i wydech ustami. Ostatnia faza to wdech ustami i wydech nosem. Inny sposób może wyglądać tak: 3 sekundy wdech – 3 sekundy wydech – 3 sekundy przerwy i tak do czasu aż poczujesz się senny. Metoda działa po prostu świetnie! Polecam!

  • Koncentracja na obiekcie. Obiektem może być płomień świecy, kwiatek, krzesło lub szklanka. Ujrzyj dokładnie oczami swojej wyobraźni oraz zobacz każdy detal. Zbadaj jego kształt, rozmiar, budowę, temperaturę, długość, zobacz jaki ma kolor, dotknij go!
  • Koncentracja na dźwięku. W tym przypadku koncentrujesz się na konkretnym dźwięku. Możesz włączyć nagranie lub koncentrować się na dźwięku dochodzącym z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem okazuje się założenie słuchawek i koncentracja na muzyce relaksacyjnej.
  • Wydarzenia. Mocna technika! Tutaj wędrujesz w wyobraźni do ulubionego, wymarzonego miejsca. Powinno być piękne, spokojne pobudzające zmysły i relaksujące. Zobacz każdy szczegół. Przyjrzyj się każdemu detalowi, poczuj zapach kwiatów i zobacz, jaki mają kolor, dotknij ich. Na policzkach poczuj podmuch wiatru natomiast nogi skąp w porannej rosie. Słyszysz te piękne odgłosy natury? 🙂

Rewelacyjna szczególnie polecana technika! Istnieją w tym przypadku różne nagrania mp3, które zabiorą cię do pięknego wymarzonego miejsca, w którym to czujesz się całkowicie bezpiecznie. Poszukaj w Internecie darmowych nagrań relaksacyjnych lub medytacyjnych. Jest ich bardzo dużo!

Przetestuj każda z powyższych technik i wybierz tą, która ci będzie najbardziej odpowiadać. Życzę miłej, udanej medytacji. Pamiętaj, że często problemy życiowe biorą się ze splątania emocjonalnego, mentalnego i duchowego. Bądź silny! Wierzę w Ciebie!