Łapacz snów dreamcatcher czym jest i jak magicznie działa Michał czekaj Blog sny odpoczynek regeneracja

Łapacz snów – dreamcatcher – czym jest i jak „magicznie” działa?

Cześć! Oto kolejny artykuł pochodzący z wcześniejszej pasji. Życzę Ci owocnej lektury i złapania jak największej ilości snów 🙂

Łapacze snów są ręcznie wykonanymi przedmiotami składającymi się z miękkiego drewna wierzbowego i ścięgna przykrytego siatką. Są często dekorowane osobistymi lub świętymi rzeczami jak na przykład koraliki. Wykonywanie polega na tkaniu w środku czegoś w rodzaju sieci wykonanej z zwierzęcych ścięgien lub długiego wąskiego rzemienia
z surowej skóry. W rezultacie łapacz snów wygląda jak pajęczyna. Jak wiesz pajęczyna chwyta wszystko to, co w nią wejdzie, dlatego również „łowca” snów ma za zadanie chwytać pewne rzeczy. Pełni dla ciebie istotną funkcję! O tym, co zatrzymuje a co przepuszcza dowiesz się czytając dalszy ciąg tego artykułu.

Łapacze możesz znaleźć sprzedawane w prawie każdym sklepie, który specjalizuje się w tubylczym handlu pamiątkami. Początkowo były w kształcie małych obręczy jednak z czasem ich popularność rosła. Teraz wiele z nich jest w kształcie bardzo dużych obręczy, dlatego wieszane na ścianach dla dekoracji.

Bardzo wiele ludzi kupuje łapacze snów ze względu na wygląd wcale nie rozumiejąc „mocy”, która za nimi stoi. Wcześniej były symbolem jedności między różnymi narodami indyjskimi.

Istnieje pewna historia odnośnie Objibwe łapacza snów. Przekazywana jest dzieciom przez rodziców z pokolenia na pokolenie.

Dawno, dawno temu wszystkie ludy były umieszczone na jednym głównym obszarze znanym, jako Wyspa Żółwia. Starzy gawędziarze Objibwe mówią jak Asibikaashi (Kobieta Pająk) pomogła Wanabozhoo zwrócić Giizis (Słońce). Do tego dnia Asibikaashi buduje zawsze specjalny budynek (schronienie) przed świtem. Jeśli będziesz czuwać o świcie to powinieneś spojrzeć na jej budynek i zobaczyć cudowny sposób, w jaki schwytała świt w kroplach wody znajdujących się na pajęczynie. Promienie słońca więzione są w postaci iskierek w kroplach rosy. Asibikaasi troszczy się o swoje dzieci do dnia dzisiejszego. Kiedy naród Ojibwe rozproszył się do czterech kątów Ameryki Północnej  Asibikaashi miała bardzo trudną misję, ponieważ nie była w stanie odwiedzić wszystkich miejsc. Matki, siostry, babcie pojęły magiczną praktykę tkania sieci z obręczy wierzby, ścięgna i sznurków robionych z roślin. Sieć była w kształcie, koła ponieważ miała symbolizować drogę, jaką Giizis każdego dnia pokonuję podróżując przez niebo. Łączy się z obręczą w ośmiu miejscach ze względu na osiem nóg kobiety pająka lub siedem ze względu na siedem proroctw. Łowca snów przefiltruje złe bawedjigewin (sny) od dobrych pozwalając wejść tylko tym dobrym do umysłu. Przez małą dziurę, która była w każdym łapaczu snów przechodziły tylko dobre sny. Wraz pierwszymi promieniami słońca złe sny ginęły. Kiedy widzisz małego pająka nie powinieneś się go bać tylko starać się go dobrze chronić.

Kolejna historia dotyczy tym razem Indian Chippewa. Mówi, że ludzie w żaden sposób nie mogli sobie poradzić z koszmarami sennymi, które ich dręczyły. Starcy oraz mędrcy próbowali wszystkiego jednak nic nie zdawało skutku. W czasie narady, którą zwołano z powodu zaistniałej sytuacji jeden ze starców miał wizję, w której ukazała mu się pajęczyna rozpięta na obręczy ozdobiona koralikami i piórkami. Miała za zadanie więzić złe sny. Starcy wzięli się za wykonanie pajęczyny dokładnie takiej, jaka ukazała się w wizji. Od czasu, gdy ludzie zaczęli używać skonstruowanego łapacza snów wszystkie złe sny odeszły.

Przypowieść dotycząca Indian Lokata mówi, że stary leczniczy człowiek miał wizję na wysokiej górze. W tej wizji nauczyciel mądrości Iktomi pojawił mu się w postaci pająka. Gdy przemawiał do starca o kręgu życia zaczął pleść sieć. Iktomi mówił, że w każdym okresie życia spotykamy wiele sił i tylko od nas zależy, którą drogą pójdziemy (Jakich sił posłuchamy). Słuchając tych złych pójdziemy w złą stronę, która może nas poważnie zranić natomiast dobre poprowadzą nas w dobrym kierunku. Na koniec Iktomi dał starcowi utkaną sieć i powiedział, aby użył tej sieci do tego by pomóc osiągnąć cele jego ludzi. Utrzymując Wiarę w Wielkiego Ducha sieć złapie wszystkie dobre myśli złe natomiast przejdą przed dziurę, która jest w środku. Starzeć się po powrocie przekazał wszystkim swą wizję a Indianie powiesili łapacze snów nad swoimi łóżkami.

Stara legenda mówi, że dawno temu stara kobieta obserwowała pająka tkającego sieć pod sklepieniem swojego szałasu. Bardzo podziwiała jego pracę, dlatego chroniła pajęczynę, ponieważ wokół biegały dzieci, które mogły ją zniszczyć. Gdy sieć została ukończona wpadały do niej różne owady. Pająk odchodząc podarował kobiecie niezwykły podarunek
w podziękowaniu za to, że chroniła jego sieć. Podarunkiem tym była pajęczyna mająca za zadanie chwytać wszystkie sny, które wejdą do namiotu. O świcie złe sny miały odejść.

„Only good dreams would be allowed to filter through . . . Bad dreams would stay in the net, disappearing with the light of day.”

Konrad J. Kaweczynski

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Frances Densome w 1900 roku nad kulturą Indian Chippewa sposób utkania sieci różnił się o tego znanego dzisiaj. Duża ilość informacji znajduje się w opublikowanej
w 1979 roku książce „Chippewa Customs”, w której właśnie mowa przedmiocie podobnym do pajęczej sieci, który miał za zadanie chwytać zło.

Zgodnie z wierzeniami Indian w moc dreamcatchers (łapaczy snów) sny dobre oraz złe przychodzą zawsze nocą z ciemnego nieba. Tradycyjnie łapacze snów tworzą rodzice dla swoich małych dzieci po to, aby ochronić ich przed strasznymi koszmarami. Te złe będące bardzo niezdarne wpadają w siec łapacza i grzęzną w niej. Pod wpływem promieni porannego słońca wyparowują razem z rosą. Dobre sny natomiast z racji tego, że są mniejsze i sprytniejsze niż te złe przechodzą przez „łowcę” i spływają delikatnie po piórze na śpiącego po to, aby uprzyjemnić mu sen. Łapacze pełnią rolę wartownika, który ma za zadanie przepuszczać tylko dobre sny a te złe zatrzymywać na przywieszonych koralikach i paciorkach.

Sny osoby, którą chroni „łowca” zostają w pewien sposób zmienione.

Łapacz chroni dzieci do czasu wieku dojrzałego lub gdy ewentualnie wierzba i ścięgno jelenia staną się suche. Napięcie ścięgien słabnie z dnia na dzień, co symbolizuje młodość, która nie jest wieczna i szybko upływa. Po tym czasie jak łapacz snów sam się złoży oznacza, że osoba osiągnęła już wiek dorosły i ochrona nie jest już jej potrzebna. Kształt ramy „łowcy” symbolizuje cyklicznie powtarzający się krąg czasu.

Obecnie łapacz snów zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród Indian. Rosnąca popularność spowodowana jest tym, że jest bardzo łatwym do wykonania elementem sztuki Indiańskiej. Arlene Lacell mówi, że do ozdabiania „łowcy” używa się przeważnie koralików, piór oraz paciorków. Jednak tak naprawdę granicę tego jak utkasz swoją sieć stanowi tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia.

Obecnie sieci „łowców” zrobione są ze sztucznego ścięgna. Stosuje się również różnego rodzaju włóczki lub nawet żyłki wędkarskie. Pióra natomiast zastępuje się czterema kamieniami szlachetnymi, które symbolizują cztery kierunki. Prawo USA zakazuje sprzedaży świętych piór. Dawniej kamienie nie były używane przez Indian do dekorowania łapaczy snów. Do ozdabiania można używać również muszelek lub kolorowych tasiemek.

Łapacz snów zawsze powinien wisieć nad twoim łóżkiem, koło oka lub na ścianie. Ogólnie mówi się, aby wieszać je w miejscu gdzie mogą go dosięgnąć poranne promienie słoneczne. Może również wisieć nad głową niemowlęcia w łóżeczku lub obok dziecięcego legowiska.

Jeśli zauważysz, że sny stały się zbyt żywe, ożywione możesz tymczasowo zatrzymać ten efekt poprzez położenie łapacza na płaskiej powierzchni. Gdy znów będziesz gotowy na to, aby ożywić swoje sny powieś go w poprzednim miejscu. Rzekomo jest bardzo pomocny w lepszym zapamiętywaniu wszystkich snów, co może okazać się bardzo przydatne (Świadome śnienie).

Aby łapacz snów spełniał swoje magiczne funkcje, czyli zatrzymywał złe sny a przepuszczał tylko te dobre powinien mieć następujące ozdoby, z których każda pełni swoją funkcję:

– Koraliki (Spełnianie snów).
– Pióra (Spełnianie snów oraz symbolika oddechu i powietrza).
– Róg jelenia (Powodzenie w łowach).
– Kawałek modrzewia lub szałwii (Moc zdrowia).
– Futerko (Komfort wygody i ciepła).
– Koński włos (Większa wytrzymałość).
– Turkus (Siła).
– Kryształ górski (Moc).
– Pazury (Większa ochrona).

Dodatkowo pióra, które są dołączone do łapaczy snów poruszane powiewem powietrza dostarczają rozrywki niemowlakom. Sowie pióro, przeznaczone dla dziewczynek daje jej mądrość natomiast orle przeznaczone dla chłopców daje odwagę. Kanon ten nie jest jednak jednoznacznie przyjęty.

Łapacze snów mogą być przepięknymi dziełami sztuki. Pamiętaj jednak o wierze Amerykanów w to, że są kluczem do jak to nazwali tak zwanych „nocnych wizji” snów. Wizje te mogą być cennymi wskazówkami, które pomogą w dalszym życiu. Dla ciebie są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu lub ręcznie wykonanym przyrządem mającym znaczenie religijne.

Być może uważasz, że łapacz będzie spełniał doskonale swoją funkcję pięknej ozdoby salonu lub pokoju. Z tej racji, że uzyskały ogromną popularność często można jest spotkać w sklepie z upominkami gdzie są dostępne we wszystkich rozmiarach i cenach. Czasem spotkać można nawet kolczyki wykonane w kształcie łapaczy, które doskonale dodają kobiecie uroku. Amulety mają przynieść dziecku szczęście natomiast lusterka samochodów są kolejnymi pomysłami do wykorzystania ich magicznej mocy. Dzwonek wietrzny feng shui z łapaczem wydający czysty, miły dla uczy dźwięk rozproszy lub zablokuje energię znajdującą się w twoim domu.

Twój nocny strażnik snów mający na początku bardzo mały kształt wykonany ze ścięgien lub włókien rośliny przypominający sieć pająka obecnie spotkać można w różnej postaci. Bardzo dużej wielkości przypominające kształtem rakietę śnieżną lub łzę możesz zauważyć w wielu miejscach. Poszczególne egzemplarze mogą różnić się kolorem lub użytymi dodatkami ozdobnymi.

Pamiętaj jednak również o tym, że ty sam możesz w domowych warunkach zrobić sam takiego „łowcę snów”. Odgoni on wszystkie koszmary, przez co będziesz mógł cieszyć się tylko dobrymi snami pomocnymi w lepszym wypoczynku i regeneracji każdej nocy.