Jogging prosty, skuteczny i zdrowy sposób na wyciszenie się Michał Czekaj Blog bieganie zdrowie odchudzanie

Jogging – prosty, skuteczny i zdrowy sposób na wyciszenie się

Jogging to prosty, skuteczny i zdrowy sposób na wyciszenie się 🙂

Przepełniony nagromadzonym całodziennym stresem w pracy, szkole, firmie chciałbyś wieczorem móc spokojnie zasnąć. Po burzliwej kłótni domowej warto jak najszybciej wyjść pobiegać, aby móc odreagować złość
w sportowy sposób. Poranna sesja joggingu pozwala już od samego rana rozruszać organizm i nastawić go, aby mógł pracować szybciej na wyższych obrotach. Bieganie na czczo pozwala również znacznie szybciej dobrać się do niechcianej tkanki tłuszczowej. Wieczorem natomiast krótki średnio intensywny spacer lub bardzo lekki jogging po kolacji pomoże Ci wyciszyć się i uspokoić umysł przygotowując do snu.

Powinieneś jednak pamiętać, aby wieczorna sesja w przeciwieństwie do porannej nie była zbyt intensywna. Nie nastawiaj organizmu na wyższe obroty. Ma ona służyć temu abyś uspokoił się psychicznie lub lekko rozruszał fizycznie w przypadku obfitej kolacji. Pamiętaj, że podczas biegu przyspieszasz swój metabolizm oraz ciśnienie krwi.

Gdy jesteś zdenerwowany biegając możesz zapomnieć o wszystkich gwałtownych sytuacjach minionego dnia. Jesteś wtedy skupiony tylko na biegu natomiast, jeśli dodatkowo masz średnią kondycję to walczysz również ze zmęczeniem. Trwa walka pomiędzy Twoim wewnętrznym głosem, który mówi ci abyś przestał, ponieważ nie dasz rady. To właśnie na tym małym człowieczku, który namawia cię do poddania się możesz odreagować swoją złość. Na nim odreaguj i pokaż, że jesteś o wiele silniejszy niż myśli.

Mając problemy z kondycją możesz biec przez 5 minut a następne kolejne 5 iść. W miarę czasu twoja kondycja poprawi się i będziesz mógł swobodnie biec wolnym tempem przez przykładowo 15 a nawet 30 minut.

Zawsze powinieneś zaopatrzyć się w wygodną parę butów do biegania lub dłuższych spacerów. Niewygodne obuwie może doprowadzić do odcisków, otarć oraz do poważnych kontuzji.

Bieganie w parku, lesie sprawi dodatkowo, że pooddychasz świeżym powietrzem oraz będziesz mógł cieszyć się wspaniałą scenerią zapominając o problemach. W przypadku znudzenia obecną trasą możesz wprowadzić w niej pewne zmiany wybierając inne ścieżki, pewne skróty lub po prostu przenieść sesje joggingu w inne miejsce.

Atmosfera miejsca, w którym biegasz potrafi w wyjątkowy sposób wprowadzić Cię w niesamowicie spokojny nastrój pozwalając zapomnieć o problemach i wizualizować wyłącznie sukcesy.

Jogging prosty, skuteczny i zdrowy sposób na wyciszenie się Michał Czekaj Blog bieganie zdrowie odchudzanie 2

Staraj się dostosować odpowiednie tempo biegu, spaceru do swoich możliwości. Oddychaj rytmicznie. Oddychanie jest bardzo ważną częścią wyciszającego joggingu. Przykładowo możesz na każde 4 kroki, które wykonasz przez pierwsze 2 robić wdech a następne 2 wydech. Dodając krótką pauzę na każdy krok uzyskasz super cykl oddechowy, do którego już po kilku sesjach się przyzwyczaisz.

Wybierając spacer możesz przemyśleć napięta sytuację, która miała miejsce w domu, szkole lub pracy. W wielu przypadkach okazuje się, że podnoszenie głosu i wiele przykrych słów było całkowicie niepotrzebnych, ponieważ powód kłótni był bardzo błahy. Wypowiedzianych słów, które mogły głęboko zranić drugą osobą już nie cofniesz jednak zawsze możesz za to przeprosić. Każdy z nas popełnia błędy warto jednak czerpać z nich naukę.

Po spacerze lub biegu czujesz się znacznie lepiej niż to było jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt minut wcześniej. Pustka, która wypełnia twój umysł jest ciężka do opisania. Kładąc się na łóżku czujesz lekkość i komfort. Wybierając taką formę wieczornego wyciszenia znacznie szybciej pozbędziesz się negatywnych myśli oraz nietypowej atmosfery spowodowanej problemami w domu lub pracy. Niech to będzie jednak bardzo lekka forma aktywności służąca wyciszeniu umysłu zamiast forsownego treningu, który pobudzi cię do aktywnego działania na kolejne godziny.