Zasada pareto na czym polega i jakie ma zastosowanie praktyczne zarządzanie czasem Michał Czekaj Blog

Zasada Pareto 80/20 – na czym polega i jakie ma zastosowanie? praktyczne zarządzanie czasem

Dawno temu poznałem Zasadę Pareto i postanowiłem podzielić się nią tutaj na blogu ponieważ nadal działa 😉

Nazwa zasady pochodzi od nazwiska twórcy, włoskiego ekonomisty opisującego ją po raz pierwszy w 1897 roku. Zauważył, że społeczeństwo dzieli się ma tak zwaną niezbędną mniejszość stanowiącą 20% ogółu oraz niezbędną większość 80%.

Podczas badań pokazał, że 20% mieszkańców Włoch jest w posiadaniu 80% majątku. Odkrył, że zasada ta dotyczy każdej dziedziny: wpływów, majątku, … itd. Czyli na przykład:

-20% działalności generuje 80% osiągnięć.

-20% kierowców powoduje 80% wypadków.

-20% ludzi czyta 80% książek.

Mając listę z 10 rzeczami do zrobienia skoncentruj się na 2 a pozostałe 8 odłóż na przyszłość. Co ciekawe wykonanie każdego z zadań może zająć ci taką samą ilość czasu.  Dla ciebie najważniejsze są tylko te 2 znajdujące się w grupie bardzo istotnych.

Czasem 1 z wszystkich 10 jest warte więcej niż suma 9 pozostałych. Właśnie za takie zadanie powinieneś zabrać się najwcześniej. Może wymagać od ciebie wiele wysiłku jednak przekonasz się po jego wykonaniu, że warto było.

Znalezienie zadań z grupy 20% jest często bardzo trudne, dlatego powinieneś być cierpliwy. Przygotuj się, że upłynie dużo czasu zanim zaczniesz w końcu wykonywać prawidłowe, produktywne czynności.

Oczywiście stosunek 80 na 20 jest przybliżony, równie dobrze może wynosić 90 na 10.

Na podstawie Zasady Pareto wyselekcjonuj metody i techniki, które chcesz wprowadzić w życie, aby poprawić, jakość życia, biznesu, zdrowia, relacji, snu. Zaakceptuj na samym początku, że chcąc trzymać się prawidłowo wszystkich informacji w tych dziedzinach mógłbyś zwariować. Koncentrowałbyś się tylko i wyłącznie na tym, co teraz powinieneś zrobić aby trzymać się ściśle wytyczonych zasad. Działania te wytworzyłyby zupełnie odizolowany styl życia, przez co mógłbyś być postrzegany przez znajomych, jako dziwadło. Co prawda co do postrzegania przez otoczenia i uwolnienia się od opinii innych ludzi będzie w innym artykule ponieważ wbrew pozorom jest bardzo ważne być czasem „dziwadłem” 🙂

Zadaj sobie pytanie, co konkretnie chcesz osiągnąć. Chcesz schudnąć? Rozwinąć biznes? Rozwiązać konkretny problem , dolegliwość zdrowotną? Nauczyć się szybko czytać? Wprowadzić w życie okreśone zasady systematycznego treningu? Skończyć z obżarstwem oraz przestać podjadać nocą smakołyki? Systematycznie oszczędzać? Nauczyć się oczyszczania umysłu? Wprowadzić metodę drzemek do rytuału dziennego?

Mając zrobioną listę konkretnych metod, technik i działań wybierz 2 najbardziej pomocne, właściwe w obecnej sytuacji. Po wyborze przejdź jak najszybciej do konsekwentnej realizacji. Dobrze, gdy wybrane 2 zadania nie są do siebie podobne pod względem działań. Dokonując dobrego wyboru będziesz mógł rozwijać się efektywnie w dwóch sferach. Uważaj na pokusę wybrania większej liczby zadań do wykonania. Zdyscyplinowanie trzymaj się wybranych 2 zadań aż do ich prawidłowego wykonania. Dopiero po ich zakończeniu wybierz kolejne do realizacji.

Zasada pareto na czym polega i jakie ma zastosowanie praktyczne zarządzanie czasem Michał Czekaj Blog 2

Często możesz podczas pracy nad pierwszymi dwoma pomyśleć, że twoje upodobania, co do technik lub metod bardzo się zmieniły. Skoryguj wtedy listę umieszczając na niej nowe zadania wykreślając natomiast te zrealizowane.

„Zazwyczaj mamy dość czasu, jeżeli potrafimy wykorzystać go właściwie.”

Johann Wolfgang von Goethe

Niestety w naturze ludzkiej nadal tkwi nawyk odkładania na później zadań znajdujących się w grupie, 20% czyli najważniejszych, najcenniejszych, najbardziej produktywnych. Działanie w grupie 80% przynosi dużo mniejszą dźwignię efektywności(Wykorzystywanie nie istotniej większości!).

Nigdy nie wykonuj zadań z grupy nie istotniej większości, jeśli nadal czeka na ciebie istotna czynność z drugiej części. Zastanów się, do jakiej grupy należy twoje zadanie. Odzwyczaj się od załatwiania mało istotnych czynności na samym początku ze względu na wyrobienie nawyku.

Wykorzystując ta samą ilość czasu możesz się znacznie przybliżyć do sukcesu planując zadania w odpowiedniej kolejności.

Zarządzaj czasem mądrze! Zawsze masz możliwość wyboru. Narzuć sobie potężną dyscyplinę. Wykonaj codziennie, chociaż jeden mały kroczek w stronę celu.

Zrób listę zadań/technik/metod, które chcesz przetestować lub wprowadzić w życie. Zastanów się, które z nich należą do istotniejszej grupy! Wszystkie pozostałe przyporządkuj do mało istotnych, przynoszących znikome korzyści działań.

Wybieraj najlepsze kąski. Pamiętaj, że czas jest cenny!!!