Bezsenność w biznesie - wysypianie się regeneracja prowadzisz firmę intensywnie pracujesz wyspiaj się Michał Czekaj Blog

Bezsenność w biznesie – o tym jak ważne jest wysypianie się w firmie, pracy

Prowadząc własny biznes z pewnością dążysz do maksymalizacji zysków oraz stałego podwyższania, jakości oferowanych produktów lub usług. Zawsze powinieneś go „doglądać” po to, aby mieć pewność, że wszystko przebiega tak jak należy. Szczególnie w początkowej fazie rozwoju wszystko wymaga dopięcia na ostatni guzik. W tym czasie codziennie powinieneś mieć stale wysoki poziom energii po to, aby pracować na wysokich obrotach przez długi czas.

W przypadku pracy nad najdrobniejszymi detalami wymagana jest duża koncentracja. Kontakt z klientem, reprezentowanie firmy wymaga pozytywnego nastawienia, ponieważ zawsze chcesz, aby Ciebie i firmę kojarzono w odpowiedni sposób. Wahania nastroju  absolutnie nie wchodzą w grę. Każdy klient jest na wagę złota, dlatego należy obsłużyć go najlepiej jak to tylko możliwe. W wielu przypadkach to jedno podejście, tylko jedna szansa to tak jakbyś miał jedno życie 🙂

Do podtrzymania tych wszystkich rzeczy jest ci jest ci potrzebna duża dawka paliwa. Z kolei nawet duża dawka paliwa nie wystarczy, jeśli twój organizm nie będzie odpowiednio zregenerowany. Krótko mówiąc pomijanie snu zapewniającego odpowiednie naładowanie baterii ze względu na rozwój biznesu nie jest rozsądnym wyjściem z sytuacji.

Przeprowadzając kilka spotkań z osobami, którym prezentujesz ofertę, usługi swojej firmy powinieneś zawsze wyglądać, czuć się i przekazywać informację w profesjonalny sposób. Każda z nich widzi cię oraz to, co masz dla niej do zaoferowania po raz pierwszy, dlatego pierwsze wrażenie powinno być niezapomniane. Obniżony poziom energii dla jednej z osób może sprawić, że stracisz naprawdę wartościowego, kluczowego klienta, podczas gdy pozostali tylko wyglądali na niesamowicie zainteresowanych. Jak więc zamierzasz tego dokonać bez wcześniejszego „przygotowania”?

Pod słowem przygotowanie być może kojarzy ci się tylko odpowiednie dobranie materiałów, dopracowanie do perfekcji prezentacji, motywujące do zakupu pytania, przygotowanie psychiczne oraz jeszcze parę innych rzeczy, które są niezbędne w twojej branży. Jednak niewiele osób prowadzących biznes włącza do nich wystarczającą ilość snu.

Sam rozwijając przez pewien czas własny biznes, w którym konieczny był codzienny kontakt z klientem zarówno telefoniczny jak i przeprowadzanie prezentacji osobiście w domu lub w innym umówionym wcześniej miejscu traktowałem sen, jako rzecz drugorzędną. Znacznie skróciłem czas regeneracji na rzecz prowadzenia większej liczby spotkań. Na początku wszystko przedstawiało się całkiem dobrze potem jednak sporo rzeczy zaczęło się „sypać”. Miałem trudności z odpowiednim skoncentrowaniem się i wykonywałem znaczniej mniej zaplanowanych czynności dziennie niż było to wcześniej. Spadła skuteczność pozytywnie przeprowadzanych spotkań, co wiązało się ze spadkiem motywacji. Z dnia na dzień szło mi coraz gorzej.

W początkowej fazie rezygnacji z wystarczającej ilości snu twój organizm się do tego przystosuje jednak z czasem da o sobie znać. Przyjdzie taki czas, kiedy „odbierze” te godziny snu, jakich nie dałeś mu wykorzystać na to, aby w pełni wypocząć.

Spotkałem kilka osób, które stosowały w swoim biznesie technikę weekendowego odsypiania. Polegała ona na tym, że pracowali na pełnych obrotach przez cały tydzień śpiąc po 2-3 godziny na dobę a gdy tylko nadszedł weekend spali do oporu. Twierdzili, że sprawdza się to bardzo dobrze, ponieważ mogą w czasie tygodnia w pełni wykorzystać czas na efektywną pracę. Czy rzeczywiście tak jest? Czy tylko myśląc w ten sposób sam siebie oszukujesz?

Bezsenność w biznesie - wysypianie się regeneracja prowadzisz firmę intensywnie pracujesz wyspiaj się Michał Czekaj Blog 2

Śpiąc do oporu po tygodniowej pracy na maksymalnych obrotach organizm „odbierze” sobie w pewien sposób godziny snu jednak dozna lekkiego szoku. Po odespaniu w weekend możesz jeszcze przez jakiś czas mieć dziwne samopoczucie. Trochę zajmie Ci przystosowanie się znów do pracowitego dnia. Twój organizm będzie pracował na „huśtawkowej energii”, do której czasem bardzo ciężko jest się przyzwyczaić.

Niektórzy mogą od razu przejść na intensywny tryb pracy. Osoby te trzyma wysokim poziomie motywacja i chęć ciągłego rozwoju biznesu. Odnosząc kolejne sukcesy mają coraz większa motywację do tego, aby pracować jeszcze ciężej. W oczach innych będą wyglądać jak roboty, które nigdy się nie męczą. Z całą pewnością nadejdzie jednak czas, kiedy za to zapłacą. Pracując codziennie w tak ekstremalnie intensywnych warunkach zarabiają co prawda dużo pieniędzy jednak płacą za to zdrowiem!

Jest bardzo wiele przypadków ludzi, którzy osiągnęli duży sukces, posiadają masę pieniędzy jednak nie mają zdrowia. Wielokrotnie nawet pieniądze nie mogą go „odnowić”. Po co im wtedy pieniądze skoro nie mogą cieszyć się z ich wydawania? Po co im duży sukces skoro nie mają się, z kim nim dzielić? Przychodzi wtedy taki czas, gdy trzeba zadbać o zdrowie, o które jest jednak za późno. Są biznesmeni, którzy za młodu tracą zdrowie po to, aby zarobić pieniądze a na starość wydają pieniądze po to, aby uratować zdrowie, o które już dawno było za późno.

Być może to zastrzyk adrenaliny, który otrzymują z każdą niepewną transakcją jest silniejszy niż sen. Być może mają świadomość tego, że świadomie skracają sobie życie rozwijając prężnie swój biznes. Prowadzenie biznesu jest czasem uzależnieniem, z którego trudno wyjść. Z drugiej strony nie można nazwać tego uzależnieniem skoro osoby te kochają to robić i jest to ich główny życiowy cel. Wyznaczyli go w pełnym skupieniu i przemyśleniu godząc się na wszystkie konsekwencje i wyrzeczenia.

Sprawdzony system codziennej dawki odpowiedniej ilości godzin snu będzie jednym z elementów, który przyniesie ci efektywny rozwój biznesu. Zawsze będziesz dysponował zasobami energii do aktywnego rozwoju firmy i pozytywnego rozwiązywania problemów. Być może będziesz myślał ze wykonujesz codziennie mniej zadań niż to było
w przypadku niedosypiania jednak w wielu przypadkach będzie to błędne myślenie. Prowadzenie codziennych zapisków działań pozwoli ci rewelacyjnie kontrolować czas. Niesamowicie efektywne godzinny pracy przyniosą ci ogromną dźwignię rozwoju biznesu. Czasem nie wykonasz pewnego zadania jednak dobrze zrobisz, gdy przełożysz je na następny dzień.

Doładowany energią od samego rana wykonasz trudne zadanie znacznie lepiej niż gdybyś przeszedł do niego zeszłego wieczoru. Pamiętaj jednak, aby wykonać je w pierwszej kolejności. Wykonując trudniejsze zadania na początku każdego dnia kolejne łatwiejsze będą dla ciebie już tylko formalnością. Dodatkowo odczujesz wielką satysfakcję, dzięki której uzyskasz motywację do dalszej pracy.

Buduj swój biznes dbając równocześnie o regeneracje organizmu. Pracuj intensywnie jednak śpij proporcjonalnie więcej do wykonywanej w danym dniu pracy.