Świadome Śnienie Lucid Dream LD czym jest Michał Czekaj Blog sen odpoczynek zdrowe spanie

Świadome śnienie – Lucid dream LD

Kolejny wpis z działu pasji. Kiedyś temat ten była dla mnie praktyczną niekończącą się opowieścią jednak nawet dziś warto o nim napisać 🙂 To niezwykłe przeżycie i zabawa pisac o czymś co intensywnie praktykowało się 10 lat temu ale do rzeczy 🙂

Co to takiego świadome śnienie? Każda osoba śni jednak jak można śnić świadomie?

Świadome sny (Lucid Dreams – LD) to takie, które kontrolujesz. To ty jesteś w nich panem i władcą. Możesz zrobić wszystko, na co tylko masz ochotę.

Możesz latać, jeździć wymarzonym samochodem, mieszkać w super wielkim domu, rozmawiać z idolem, uprawiać sex ze sławną gwiazdą filmową, itd. To wszystko jest w zupełności możliwe, jeśli tylko nauczysz się świadomie śnić. Możesz poczuć się w takim śnie jak pan całego świata, który włada wszystkim za pomocą umysłu. Rzeczy i sytuacje w realnym świecie dziwne w LD są całkiem normalne. Dzieje się tak, ponieważ zablokowana jest umiejętność, w której twój mózg  krytycznie ocenia rzeczywistość.

Podczas snu wszystko to, co przydarza się w nim bierzesz za coś normalnego i nie próbujesz niczego kontrolować. Nie wiesz, że masz taką możliwość. Odwrotna sytuacja jest w świadomym śnieniu. Dodatkowo realność LD jest po prostu niesamowita! Biegnąc czujesz się tak jakbyś biegł w świecie realnym. Wielu artystów korzysta z tego za względu na źródło inspiracji.

Czasem może być trudno odróżnić to czy nadal śnisz czy to już rzeczywistość. Specjalne techniki pomagają jednak skutecznie odróżnić sen od świata realnego.

Ciekawostką jest to, że w LD występuje problem z czytaniem tekstu oraz sprawdzaniem godziny, ponieważ po odwróceniu głowy tekst się zmienia natomiast zegar pokazuje całkiem inną godzinę.  Im bardziej zajmujesz się snami, tym większą uwagę zwracasz na symbole i synchronizacje w codziennym życiu i vice versa.

Potraktuj świadome śnienie jako dobrą zabawę! 🙂

Być może oglądałeś kiedyś film „Walking Life”, słyszałeś o LD od kogoś, przeczytałeś w Internecie lub oglądałeś w telewizji. W pierwszej chwili twoja reakcja mogła być negatywna. Uznałeś to za kompletne bzdury. Pomyślałeś, że nie da się kontrolować swoich własnych snów i to, o czym śnisz to sytuacja całkowicie losowa. Poza tym lubisz, gdy śnią ci się różne sny całkowicie przypadkowo. W miarę zagłębiania się w temat twoje postrzeganie zaczęło się zmieniać. Powoli dochodziło do ciebie to, że możesz się całkiem nieźle bawić podczas snu śniąc, o czym tylko zapragniesz. Jeśli jednak słyszysz o LD po raz pierwszy to będzie to niesamowitym odkryciem.

Jak zapamiętywać sny?

Pierwszą rzeczą do nauki jest zapamiętywanie własnych snów. Niestety tak to wygląda, że po gwałtownej pobudce lub po paru godzinach od niej zapominasz już sen myśląc, że wcale go nie miałeś. Bardzo wiele osób całkiem nie pamięta, o czym to właściwie śniło w nocy. Jedni pamiętają sny częściej a inni rzadziej. Mając ich kilka w ciągu nocy szkoda, aby wszystkie zapomnieć. Przecież tak wiele z nich jest ciekawych, zabawnych i inspirujących.

Podstawową rzeczą do nauki zapamiętywania snów jest dziennik snów. To w nim będziesz zapisywał wszystko swoje sny ze szczegółami. Takie zapisywanie marzeń sennych pozwoli ci zapamiętać więcej snów niż do tej pory oraz poprawi twoją umiejętność koncentracji. Dziennikiem snów może być zwykły zeszyt lub notes. Będzie twoim przewodnikiem, mapą w świecie snów. Musisz również chcieć pamiętać swoje sny, ponieważ jeśli nie zechcesz to na nic zdadzą nawet super wyszukane techniki zapamiętywania.

Twój dziennik snów powinien się znajdować zaraz obok łóżka na szafce lub pod poduszką. Powinieneś mieć go zawsze pod ręką. Chodzi o to abyś mógł szybko i bez niepotrzebnego szukania zanotować sen. Dodatkowo istotne jest, aby znajdował się w jednym miejscu. Niektóre osoby posiadają dzienniki w formie elektronicznej, czyli zapisują sny na komputerze w pliku tekstowym. Polecam ci jednak dziennik w formie papierowej, ponieważ w moim przypadku sprawdził się znacznie lepiej.  Czasami podczas nagłych i niespodziewanych pobudek będziesz mógł od razu zanotować sen bez obawy o to, że popadnie w niepamięć.

Zawsze, gdy się obudzisz  wyrób w sobie nawyk nie otwierania oczu i pozostania w pozycji bez zmian. Podczas gdy masz zamknięte oczy przypomnij sobie powoli sen i wszystko dokładnie zanotuj. Pamiętaj, aby notować od razu po przebudzeniu. Niech każdy sen będzie podpisany dokładną datą, ponieważ potem znacznie ułatwi ci to poruszanie się po notatkach. Czasami w ciągu dnia możesz przypomnieć sobie detale, dlatego dobrze, gdy zanotujesz je od razu w dzienniku lub na karteczce. Może często wydawać się, że zapiszesz ją potem jednak łatwo zniknie w pamięci.

Niektórzy budzą się kilka razy w nocy po każdym śnie. Jeśli taka sytuacja dotyczy ciebie notuj po każdym przebudzeniu istotne szczegóły, które w śnie występowały. Zapisywanie z dnia na dzień wejdzie ci po
2 tygodniach w nawyk. Co ranek pierwsze, co to będziesz sięgał po dziennik i notował sen. Stanie się to w pewnym sensie frajdą, ponieważ to tak jakbyś pisał codzienną historię swojego sennego życia. Wyobraź sobie, że to życiorys 1/3 części życia, która dzieje się w twoim umyśle.

Dzięki dyscyplinie prowadzenia dziennika nauczysz się zapamiętywać 3-4 sny każdej nocy. Zapamiętasz również rzeczy często występujące w śnie (Znaki senne). Dzięki nim możesz w prosty sposób uświadamiać się we śnie. Ważne abyś zapisywał w dzienniku wszystkie szczegóły snu, co pozwoli ci między innymi na ich rozpoznanie.

Jak obudzić się w śnie?

Teraz, gdy już zapamiętujesz sny możesz posunąć się trochę dalej w stronę świadomego śnienia. Kolejnym etapem jest zadanie sobie pytania: Czy to sen? Czy ja śnię? Powinieneś uświadomić się w śnie. Tylko jak zadać takie pytanie?

Sny uznajesz za rzecz oczywistą, dlatego nawet nie pomyślisz w nich o zadaniu sobie takiego pytania. Co więc może spowodować to, aby takie pytanie powstało w czasie snu? Technika, która pozwala to osiągnąć to Test Rzeczywistości (RT). Polega na tym, że podczas codziennych czynności, które wykonujesz sprawdzasz czy przypadkiem nie śpisz. Gdy się myjesz, ubierasz, idziesz do pracy, czytasz, jesz, zadaj sobie pytanie: Czy ja śnie? Gdy będziesz robił tak kilkanaście razy dziennie  po kilku dniach zadasz sobie to pytanie we śnie. I co wtedy? Otóż przebudzisz się wtedy, co jest niesamowitym uczuciem. Odzyskasz pełną świadomość i zacznie się prawdziwa zabawa podboju świata sennego!

Możesz pomyśleć, że to całkowita głupota zadawać sobie takie pytanie w ciągu dnia, ponieważ oczywistą rzeczą jest to, że nie jest to sen. Zastanów się jednak przez chwilę. Podczas snu również każdą rzecz uważasz za oczywistą. Istotne jest to, aby zorientować się, która rzeczywistość jest w pełni rzeczywista! 🙂

Innymi przykładami RT mogą być czytanie tekstu lub sprawdzanie aktualnej godziny. We śnie, gdy czytasz książkę, gazetę a następnie odwrócisz głowę w bok i znów spojrzysz na tekst to całkiem się zmieni. Będzie czasami rozmazany lub może brakować w nim niektórych linijek, zdań. Podobnie ma się sytuacja z zegarkiem. Wykonując to samo okaże się, że czas nagle całkiem się zmieni. Co do zegarków to często nie mają wskazówek(W przypadku tarczowych) oraz wyświetlają dziwne znaki zamiast cyfr(W przypadku cyfrowych). Oba testy rzeczywistość są proste i widząc sytuacje ze zmieniającą się godziną lub tekstem zrozumiesz, że to sen. Odzyskasz świadomość!

Test rzeczywistości może wyglądać tak, że namalujesz sobie na ręce dziwny znak i za każdym razem, gdy go zobaczysz w ciągu dnia wykonujesz test rzeczywistości. Czyli robisz coś, co nie jest realne w realnym świecie. Może być to przykładowo znak zapytania, który niejako pomoże w zadaniu pytania. Ciekawym sposobem jest unoszenie się w powietrzu i latanie. Do wyboru masz bardzo dużo opcji. Wybierz coś, co w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Bardzo ważne jest to, aby było to niewykonalne w świecie realnym. Zrobienie takiego testu za każdym razem, gdy zobaczysz znak spowoduje to, że wykonasz go niejako z automatu w świecie marzeń sennych. Tym razem jednak uniesiesz się w powietrze lub polecisz w nieznane. To, o czym myślisz stanie się a ty uzyskasz świadomość.

UILD – Urinate Induced Lucid Dream. Jest to metoda, w której pijesz duża ilość wody mineralnej po to, aby przyśniło ci się, że musisz iść do łazienki oddać mocz.  Wcześniej zawsze, gdy znajdziesz się w łazience zrób test rzeczywistości. Po nim istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wykonasz go również podczas snu, gdy śni ci się, że jesteś w łazience. Pomyślisz sobie: „Zaraz, zaraz przecież to sen!” Od tej chwili zacznie się prawdziwa zabawa. Jest to bardzo dobra, pomysłowa metoda na odzyskanie świadomości sennej.

MILD – Mnemonic Induced Lucid Dream. Technika pobudzania pamięci. Zawsze przed snem stanowczo postanów, że będziesz pamiętał swój sen. Polega na tym abyś zawsze rano po przebudzeniu pozostał
w bezruchu. Zamknij oczy i podtrzymuj ten stan pomiędzy jawą a snem. Przy gwałtownym przebudzeniu zapomnisz wszystkie sny a ta technika się po prostu nie sprawdzi. Podtrzymuj poranny spokój i zacznij powoli przypominać sobie swój sen.  Każdy szczegół jest ważny, przypomnij sobie krok po kroczku wszystko  aż snów „wejdziesz” w sen i przejmiesz na nim kontrolę. Jeśli urwał ci się niejako w połowie to wizualizuj go od właśnie tego momentu a może się zdarzyć tak, że nastąpi jego kontynuacja. Możesz również powtarzać sobie w myślach zdanie o tym, że spokojnie zasypiasz i jesteś świadomy w swoim śnie. Zorientujesz się, że masz pełną świadomość i jesteś w śnie, który sobie przypomniałeś. Możesz już w pełni przejąć kontrolę 🙂

TILD – Thirst Induced Lucid Dream. W tej technice świadomy sen uzyskujesz za pomocą pragnienia. Powstrzymaj się przed piciem płynów na długo przed snem(Uważaj na wodę zawartą w posiłkach). Niedostarczenie wody organizmowi przez dłuższy czas powoduje uczucie dużego pragnienia, co jest bardzo istotne w tej technice. Dodatkowo do wzmocnienia świetnie nadaje się szczypta soli. Nalej do szklanki zimnej wody mineralnej niegazowanej i postaw na szafce koło łóżka. Zacznij teraz myśleć o postawionej wodzie oraz o tym jak duże pragnienie odczuwasz. Podczas snu, w którym przyśni ci się woda dojdziesz do wniosku, że to tylko sen i odzyskasz świadomość. Sól możesz również wykorzystać po około 5 godzinnym snu dla wzmocnienia pragnienia.

Autosugestia jest bardzo prostą techniką, która polega na pójściu spać z samą intencją przeżycia świadomego snu. Powtarzasz sobie w myśli zdania w stylu: „Dziś śniąc będę w pełni świadomy i zacznę kontrolować swoje sny.” Dodatkowym elementem, jaki jest pomocny jest bycie odprężonym i zrelaksowanym podczas powtarzania zdania.

Zapytasz, co masz robić, gdy odzyskasz świadomość we śnie? Jaki jest następny krok lub technika? Otóż teraz możesz robić cokolwiek tylko podsunie ci twoja wyobraźnia!

Baw się i rób to wszystko, czego nie możesz robić w realnym świecie lub to o czy marzysz, jaki masz cel. To twój sen i ty jesteś w nim reżyserem a zamiast aktorem. Ty go kreujesz, dlatego możesz wykorzystać ten czas na podróż do wymarzonego miejsca w dowolnym zakątku na świcie. Ciekawą sprawą jest zadanie pytania osobie, z którą od zawsze chcesz się spotkać i możesz zrobić to bez problemu właśnie w LD.

Artykuł ten przedstawił ci kilka wskazówek na temat tego jak osiągnąć świadomy sen. Technik ogólnie jest wiele, dlatego wybierz odpowiednią dla siebie i zacznij działać. Stosuj ją tak długo aż osiągniesz cel. Decyzja należy do ciebie. Chcesz mieć marzenia senne całkiem przypadkowo czy może chciałbyś wykorzystać noc na to, aby móc w pełni móc je kontrolować? Życzę ci powodzenia w podbijaniu drugiego świata!